پایه

راهنمای خرید تشک

راهنمای خرید تشک: مطالعه ی کامل این مطلب ۷ دقیقه زمان نیاز دارد اما با صرف همین ۷ دقیقه اطلاعات جامعی در مورد مهمترین راهنمایی های لازم برای انتخاب تشک بدست آورید.

اولین سوال این است که آیا شما واقعاً به یک تشک جدید نیاز دارید؟ یا فعلا نه؟
خب خودتان شاید بهتر بدانید! ولی من هم از شما می پرسم که از کجا به پاسخ خود مطمئن هستید؟ واقعیت این است که من می گویم. اگر از عمر تشک شما بیش از ۸ سال گذشته است حتما تشک خود را تعویض کنید. زیرا رشد باکتریایی و آلودگی های انباشته شده ناشی تعریق، مشکلات گردش هوا و … در داخل لایه های تشک شما آن را به یک بمب آلوده تبدیل کرده است. پس بگذریم از این تشک و بهتر است به دنبال انتخاب و خرید یک تشک خوب برای خود باشید.

اما اگر هنوز از عمر تشک شما کمتر از ۸ سال می گذرد در تعویض تشک عجله نکنید. بیایید با هم بررسی کنیم که تشکتان سالم است یا خیر؟ تشک تان به کمر و ستون فقرات شما آسیب می زند یا خیر؟ برای رسیدن به جواب این دو سوال بایستی به بررسی فیزیکی و چشمی تشک خود بپردازید. آیا در سیستم فنربندی تشک شاهد شکست هستید؟ آیا احساس می کنید که لایه های تشک دچار جمع شدگی و غیر یکنواختی هستند؟ آیا شاهد گود افتادگی در میانه تشک خود هستید؟ آیا لبه های تشک را بیش از حد نرم حس می کنید یا خیر؟

اگر جواب هر یک از این سوالات بله بود بایستی در انتخاب تشک مناسب تری برای خودتان درنگ کنید. ستون فقرات و کمر خودتان را هم که خب خودتان بهتر درک می کنید. اگر دچار دردهای شدید و کوتاه مدت یا دردهای خفیف و بلند مدت هستید حتماً به یک پزشک مراجعه کنید. از پزشک در رابطه با تشک خود و نیاز به خرید تشک مناسب بپرسید. بریم سراغ دومین سوال…

دومین سوال در مورد انتخاب سایز تشک است، این که چه سایز تشک مناسب هر فرد چیست؟
خب باز هم سوال شما را با سوال جواب می دهم. پس دستتان را پایین بندازید و با دست با من صحبت نکنید. باید از شما بپرسم که یک نفر از تشک استفاده خواهد کرد یا دو نفر؟ آیا در منزل خود دارای حیوانات خانگی هم هستید، اگر بله جای خوابشان کجاست، جدا و یا روی تخت شما؟ و بگویید که قد شما چقدر است؟ بلند قد یا متوسط و کمتر؟ کمی هم در مورد فضای اتاق خوابتان بگویید. فضای زیادی دارد یا کوچک است؟ و به جز تخت خواب دیگر چه لوازم و اساسی را در اتاق خواب خود جای می دهید؟

اصولا سایزهای استاندارد تشک برای تشک های یک نفره شامل ۹۰*۲۰۰ و ۱۲۰*۲۰۰ سانتیمتر است. اگر جثه ی شما معمولی باشد تشک ۹۰*۲۰۰ کافی است. اما اگر جثه بزرگتر از معمولی دارید و به دنبال راحتی و فضای بیشتر روی تشک خود هستید سایز ۱۲۰*۲۰۰ را انتخاب کنید.

سایز تشک ۸۰*۱۸۰ یک تشک یک نفره مناسب بزرگسال نیست. بلکه تشک کودک و نوجوان است. در واقع تخت های نوزاد نوجوانی دارای فضایی برای تشک ۸۰*۱۸۰ هستند و بعد از رشد بیشتر نوزاد، باکس های تخت نوزادی برداشته می شود و تخت مناسب سایز کودک و نوجوان می شود.

سایز تشک های دو نفره هم در سه اندازه مختلف تشک دو نفره کوچک (۱۴۰*۲۰۰ سانتیمتر)، سایز تشک دو نفره کوئین (۱۶۰*۲۰۰ سانتیمتر) و سایز تشک دو نفره کینگ (۱۸۰*۲۰۰ سانتیمتر) قرار دارند.

باز هم به قد و جثه ی خود نگاه کنید. اصولاً‌ سایز تشک دو نفره ۱۶۰*۲۰۰ پر طرفدارترین سایز تشک دو نفره است اما اگر فضای بیشتری برای خواب نیاز دارد می توانید سایز ۱۸۰*۲۰۰ را انتخاب کنید. ولی باز هم به فضای اتاق خواب خود نگاه کنید. گاهی حتی سایز ۱۶۰*۲۰۰ هم به سختی در یک اتاق خواب کوچک جای می شود. پس همه جانبه نگاه کنید.
توصیه کارشناس: اگه دنبال دردسر هستین سایز ۱۸۰ رو انتخاب کنید. اگه نه فضاتون کوچیکه سعی کنید حد المقدور سایز ۱۶۰ رو انتخاب کنید و اگه خیلی مجبور بودین سایز ۱۴۰. چون سایزهای ۱۸۰ و ۱۴۰ کمتر خرید میشن. تازه به فکر استاندارد بودن سایز هم باشید چون قرار کنارش به تخت خواب و همچنین روتختی خودتون هم نظری داشته باشین.

چه تشکی بخریم؟ چه نوع تشکی بخریم؟
تشک فنری خوب است؟ تشک طبی فنری چیست؟ تشک طبی بهتر است یا فنری؟
جواب میدم.. جواب میدم.. ببینید تشک های فنری مرسوم ترین تشک ها هستند. راحتی خوبی دارند. حس نوستالژی و حالت ارتجاعی تشک را بخوبی نشان می دهند. معمولا دیرتر خراب می شوند. با دوام و مستحکم هستند اما گاهی ممکن است برای کمر شما مضر باشند.
پس در انتخاب تشک مناسب خود دقت کنید. اگر جوان هستید و مشکلی مثل کمردرد ندارید حتماً یک تشک طبی فنری انتخاب کنید. تشک های طبی فنری راحتی بیشتری دارند و برای اکثر ما جذاب هستند. اما اگر کم کم پا به سن گذاشته اید و یا جوان هستید ولی دچار مشکلات درد در ستون فقرات و کمر خود هستید باید نظری به تشک های طبی بیندازید.
راستی این سوال خیلی مهم است و پیشنهاد می کنم که بعد از اتمام این مطلب به صفحه ی مطلب فلـــــــــــــــــــان مراجعه کنید و در مورد تفاوت ها و مزایا و معایب این موارد بیشتر بخوانید. لینک این مطلب را در پایان همین مقاله و در یک کادر سبز قرار داده ام.

از کجا تشک بخریم؟
خب از ما بخرید… هه هه هه… خیلی بی مزه بودم ولی خب ببخشید و ادامه میدم. شما می توانید از فروشگاه آنلاین تشک، فروشگاه حضوری تشک و یا از خود کارخانه تشک بخرید. خب واقعیت این است که کارخانه های معتبر به هیچ عنوان در محل کارخانه فروش ندارند. آنهایی که در محل تولیدی خود تشک می فروشند بیشتر تولیدی کارگاهی هستند تا کارخانه. پس سراغ مکان های غیر معتبر نروید.

توصیه می کنم که حتما از فروشگاه های معتبر بخرید. یعنی از یک فروشگاه حضوری معتبر و یا از یک فروشگاه اینترنتی معتبر برای تشک. هر کدام از اینها دارای مزایا و معایبی هستند که به اختصار عرض می کنم.

در فروشگاه حضوری مزیت این است که از اطلاعات بیان شده توسط فروشنده بهره مند می شوید. اما ممکن است شاهد دخالت زیاد فروشنده در انتخاب خود نیز باشید. در مورد قیمت تشک هم ممکن است نتوانید تخفیف کافی برای تشک بگیرید چون یک فروشگاه معتبر، پرداخت کننده ی مالیات و عوارض و اجاره بهای بالایی برای فروشگاه خود است.
البته در برخی از فروشگاه های معتبر امکان لمس و تست تشک وجود دارد. با این حال به دلیل تنوع کمتر موجود در یک فروشگاه، کمبود فضا، همیشه این امکان برای همه ی تشک ها فراهم نیست.

در یک فروشگاه اینترنتی تشک، امکان مشاهده تنوعی از برندهای مختلف وجود دارد، در واقع همه را در یک فروشگاه می بینید و از خدمات فروش یک کارشناس مشاور بهره مند می شوید. به این ترتیب امکان مقایسه بین برندهای مختلف نیز فراهم می شود. اما بزرگترین عیب خرید آنلاین تشک این است که شما نمی توانید تشک را لمس کنید. معمولا فروشگاه های معتبر یک یا چند کارشناس فنی در رابطه با مشاوره خرید تشک را به خدمت می گیرند تا بتوانند بهترین اطلاعات از تنوع مختلف برندهای موجود در بازار را به مخاطبان خود عرضه کنند.

فاکتورهای مهم خرید تشک چیست؟ چه پارامترهای قبل از خرید تشک بایستی در نظر بگیریم؟

اگر با یک کارشناس خرید تشک در مورد یک تشک بخصوص صحبت کردید در مورد عناوین زیر از او بپرسید.

۱) پشتیبانی تشک: یک تشک با پشتیبانی مطلوب باعث حفظ ستون فقرات در یک راستا می شود.
۲) راحتی تشک: بایستی بدانید که در هنگام استفاده از تشک بر هیچ یک از نقاط بدن شما فشار وارد نمی شود.
۳) لبه های تشک: یک تشک خوب دارای لبه های مستحکم و با دوام است. در این مورد هم بپرسید.
۴) دوام و ماندگاری تشک: به تعداد ماه و سال گارانتی و ضمانت تشک دقت کنید. هر چه این تعداد بیشتر باشد بیشتر می توانید به تشک اطمینان کنید.
۵) عدم انتقال حرکت: این موضوع به شما بستگی دارد که یک نفره استفاده خواهید کرد و یا دو نفره. ولی در مورد تشک های دو نفره معمولا توصیه می شود که تشکی را انتخاب کنید که تکان های ناخودآگاه یا آگانه شبانه ی یک فرد،‌ مثل بلند شدن بابت خوردن یک لیوان آب یا غلتیدن، به نفر دوم منتقل نشود. این موضوع برای افرادی که حساسیت بیشتری دارند اهمیت بیشتری دارد.

۳ نکته طلائی در مورد خرید تشک:
• نکته اول: یک تشک ممکن است برای یکی نرم و برای دیگری سفت باشد،‌ این مورد به وزن شما بستگی دارد.
• نکته دوم: هرگز تشک ارزان نخرید. تشک های ارزان قیمت بدون شک دارای متریال و لایه های نامطلوب و بی کیفیت هستند.
• نکته سوم: اگر روی شکم می خوابید یک تشک با سفتی متوسط و یا نسبتاً سفت تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *